Wałki flokowe - zastosowanie

Wałek flock

Nasi klienci zadają nam często pytania o wałki flokowane. Czym są i do czego się je stosuje?

Wałek ten to połączenie wałka moltoprenowego z flokiem. Na powleczony klejem moltopren, w specjalnej komorze elektrostatycznej nakładana jest strzyża tekstylna, zwana flockiem. Strzyża tekstylna wykonana jest z poliamidu o długości 0,3 mm do 3,0 mm. Jest odporna na ścieranie i ma bardzo dobrą sprężystość po ściskaniu, co wiąże się również z odpornością na złamania. Moltopren do produkcji musi mieć gęstość przynajmniej 35 kg/m3, mniejsza gęstość powoduje, że wałek podczas nabrania farby i pracy "flaczeje".flocki z paintoOpisane właściwości powodują, że wałki powleczone flokiem bardzo dobrze rozprowadzają farbę oraz lakiery, nie napowietrzają ich, dzięki czemu na malowanej powierzchni nie powstają bańki z powietrza. Wałki flokowe idealnie nadają się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi, bejcami, lazurami. Należy pamiętać, iż ze względu na właścowości moltoprena (gąbki), wałki takie nie nadają się do stosowania z lakierami agresywnymi.


Wałek do malowania mebliwałek flokowy do malowania mebli

Krótki strzyż zapobiega tworzeniu się pęcherzy powietrza, dlatego podczas malowania powstaje idealnie gładka powierzchnia, z tego powodu bardzo często wykorzystuje się je do renowacji mebli.


Czy kolor wałka ma znaczenie?

flocki z  uchwytem painto
W handlu można spotkać wałki flokowane w różnych kolorach. Czy zatem, kolor ma jakieś znaczenie?

Dystrybutorzy narzędzi chcąc w widoczny sposób oznaczyć zastosowanie różnego rodzaju narzędzi, opisują to na etykiecie albo oznaczają to wybranym kolorem wałka, pędzla itd.... Standardowe wałki flokowane robione są zawsze w ten sam sposób, dlatego  kolor wałka czy jego korka nie ma żadnego znaczenia i wpływu na właściwości narzędzia i zastosowanie.