Jaki wałek gąbkowy?

jaki moltopren wybrać
Moltopren

Moltopren nazywany jest również wałkiem gąbkowym, zgodnie ze standardami powinien być wykonany z pianki poliuretanowej w różnych gęstościach. Wałki te nadają się do wodorozcieńczalnych farb i lakierów, tworzą gładką i równomierną strukturę ale tylko i wyłącznie wtedy, jeśli są odpowiedniej jakości. Kilka lat temu w naszych sklepach i hurtowniach panowało powszechne przekonanie, że dobry wałek gąbkowy jest zawsze z żółtym korkiem. To przekonanie wzięło się to stąd, że na rynku Polskim dostępna była głównie złej jakości gąbka a kilka firm, które zajmowały się importem dostarczały na rynek moltopreny drugiej jakości od pewnego producenta z Niemiec, którego żółty kolor był kolorem flagowym. Wałki te były mimo wszystko jakościowo znacznie lepsze od krajowych i w porównywalnej cenie z tym  że były czasem lekko lub całkiem pożółkłym odrzutem z produkcji. 

Od czego zależy jakość wałka gąbkowego? 

Jakość wałka uzależniona jest od rodzaju gąbki oraz jej gęstości, na rynku europejskim przyjęły się 3 rodzaje moltoprenu:  standard - czyli gęstość 30 kg/m3, gęsty - 45 kg/m3  i super gęsty - 55 kg/m3. W ofercie Painto proponujemy dwa rodzaje: standard i super gęsty , ponieważ na obecną chwilę jest to optymalne rozwiązanie i nie ma potrzeby utrzymywać w ofercie gęstości pośredniej. Wymienione gęstości gwarantują równomierne malowanie oraz brak powstawania tzw. baniek  na wymalowanej powierzchni.
 
Na poniższym zdjęciu można łatwo zauważyć różnicę między gąbkami.

Dlaczego wałki gąbkowe flaczeją i stawiają "bańki" podczas malowania ?

W zachodniej europie jak wcześniej było wspomniane, standardem są wałki gąbkowe wykonane w gęstości min. 30 kg/m3 i to jest najniższa dopuszczalna granica. Niestety w naszym kraju gdzie w niektórych wypadkach cena ma  kluczowe znaczenie, producenci wykonują wałki nawet z pianki tapicerskiej o gęstości, która nie przekracza 25 kg. Mniejsza gęstość - to mniejsza cena, ale i większe pory, czyli luźne przestrzenie w gąbce, gdzie gromadzi się powietrze, które podczas malowania tworzy tzw. bańki na malowanej powierzchni. Wałek gąbkowy, który wykonany jest z gąbki o niskiej gęstości, sam w sobie jest mało stabilny, dodatkowo pory, które posiada podczas malowania wypełniają się farbą, co z kolei przekłada się na obciążenie wałka, które w rezultacie powoduje flaczenie i zdeformowanie. Niektóre wałki dodatkowo źle są sklejone z plastikową rurką, co jeszcze pogarsza sytuację. Malowanie takimi wałkami nie należy do żadnej przyjemności, a powstały efekt daleki jest od oczekiwań.    

Dlaczego wybrać wałek zaokrąglony? 

Podczas malowania wałek dociskany jest do podłoża,  nadmiar farby rozchodzi się na krańce, tworząc na malowanej powierzchni tzw. paski. Dla niedoświadczonego malarza może to stanowić nie lada problem, któremu można w łatwy sposób zaradzić. Wystarczy kupić wałek z zaokrąglonymi końcówkami a nadmiar farby, który się tam zbierze, nie będzie odciskał lini na malowanej powierzchni. 

Jaki wałek wybrać?

Po przeczytaniu powyższego tekstu sprawa wyboru wałka gąbkowego nie powinna być już trudna. Z naszego doświadczenia wynika, że do zwykłego malowania lakierami można używać gąbki 30 kg/m3, niemniej jednak wałek o wyższej gęstości zawsze będzie dobrym wyborem. Firmy, które profesjonalnie wykonują reklamy, produkują szyby zespolone, malują wałkami na co dzień, wybierają zawsze gąbki o gęstości 45 kg / m3.