Czego nie polecamy?

W Jakich wałków nie polecamy i dlaczego?

W ostatnich latach wiele się zmieniło na rynku wałków do malowania. Rozwój nowoczesnych tkanin oraz pewne ich zmodyfikowanie spowodowało lepsze dopasowanie walka do konkretnej farby i powierzchni, która dzięki nim ma zostać pomalowana. Dobre narzędzie ułatwia i przyspiesza prowadzone prace oraz nie rzadko oszczędza malującym nerwy. Szukając dobrego wałka chcemy aby dobrze i równomiernie rozprowadzał farbę, nie tracił tkaniny podczas malowania i co gorsze nie zostawiał jej na malowanej ścianie.

Dobrze by było nie kupować takich wałków, ale jak wybrać w gąszczu tak szerokiej oferty jaką dostarcza nam obecny rynek?

Na co zwracać uwagę i czego unikać?

Najważniejszy jest materiał.

Istnieje wiele tkanin, które wykorzystuje się do produkcji wałków, nie zawsze cena mówi o ich jakości oraz dostosowaniu do konkretnych farb. Zdarza się niestety, że niektórzy producenci lub dystrybutorzy kreują wysoką cenę narzędzia w sposób całkowicie sztuczny, niczym nie uzasadniony. Przykłady można by było mnożyć.

W naszym kraju bardzo popularne są wałki z poliakrylu, tkaniny z której produkuje się wiele rodzajów wałków ale ze względu na ich jakość nie specjalnie polecam.

Pewnie tutaj kilka osób się z tym nie zgodzi ale podejrzewam, że gdyby te osoby przetestowały wałki wykonane z lepszych tkanin to z pewnością zmieniły by zdanie.

Poliakryl to syntetyczny odpowiednik wełny, niestety nie tak doskonały jak pierwowzór , ma dużo więcej wad niż zalet. Tkanina ta jest miękka i słaba, nie odporna na rozdarcia i ścieranie - wałki takie będą się szybko zużywały, mechaciły oraz zostawiały tkaninę w farbie lub co gorsze na ścianie. Wyobraźcie sobie świeżo pomalowany pokój a na ścianie strzępy materiału z wałka.....

Poliakryl nie jest włóknem hygroskopijnym, przez co nie wchłania dobrze wody, a co się z tym wiąże źle rozprowadza farbę i bardzo chlapie. Tkanina ta jest stosunkowo popularna ze względu na niską cenę i całkiem atrakcyjny wygląd, dlatego w handlu można spotkać wiele rodzajów wałków różniących się najczęściej kolorem, długością włosa, czasami podkładem gąbkowym lub jego brakiem.

Oczywiście malowanie zwykłą emulsją nie powinno być dużym problemem zwłaszcza dla osób posiadających praktykę, nie mniej jednak w jasnych, nasłonecznionych pomieszczeniach przy farbach, które pozostawiają błyszczącą powłokę ciężko jest uzyskać pożądany efekt. Wałek z takiej tkaniny kompletnie nie nadaje się do farb gęstych, dwuskładnikowych czy żywic.