Jaki wałek do malowania parkietów?

Malowanie parkietów to nie tylko dbanie o wygląd i estetykę podłogi, ale również kwestia wytrzymałości i odporności na codzienne użytkowanie.
Chcąc naprawić lub położyć nową podłogę trzeba mieć odpowiednią wiedzę oraz narzędzia, w tym przede wszystkim wałki, które muszą być najwyższej jakości.
Dobór wałka powinien zaczynać się od tkaniny, ponieważ kluczowe jest jej dopasowanie, do lakieru oraz gramatury, jaka ma zostać położona na podłodze.
Zmorą każdego parkieciarza jest wypadająca tkanina z wałka. Wystarczy, że kilka szczątków zostanie w lakierze, a cała praca idzie na marne.
Dlaczego tak się dzieje?
Otóż do produkcji wałka używana jest tkanina naturalna lub syntetyczna, która powinna być odpowiednio dobrana, a nie wszyscy dystrybutorzy narzędzi dbają o to, w wielu przypadkach skupiając się na zysku lub po prostu z braku dostatecznej wiedzy na ten temat.
Nie wystarczy, aby używany do produkcji materiał był mocny, ważne jest też, aby stabilnie został przytwierdzony do podłoża. Dodatkowo sama tkanina, która dostarczana jest do producenta w belach o szerokości do 2 m, musi zostać tak ucięta, aby można ją było nawinąć spiralnie na rdzeń wałka. Nóż tnący, przecina ją w każdym możliwym miejscu, przy nasadzie, w połowie lub na końcu a ucięte szczątki pozostają w wałku, no i problem gotowy.

Jaki materiał wybrać?

Kilka lat temu w środowisku parkieciarzy dominował welur, który z czasem przez zabiegi cenowe zyskiwał co raz to gorszą opinię. Była ona wynikiem stosowania do produkcji nie 100% wełny a materiału syntetycznego imitującego jej właściwości.
Rozczarowani klienci szukali innych alternatyw, wałków z poliestru,  nylonu czy mikrofazy. Po czasie ten ostatni zdominował rynek podłóg i parkietów. 
Wałek z mikrofazy jest bardzo uniwersalny, nadaje się zarówno do lakierów akrylowych jak i poliuretanowych, a także do nakładania olejów.
Microgreon 25 cm
W naszej ofercie wałkiem nr 1 do podłóg drewnianych jest MICROGROEN, który jak wszystkie nasze wałki w ofercie produkowany jest w Europie. Posiada tkaninę mikrofazę, specjalnie wyselekcjonowaną o wysokości runa 11 mm i odpowiedniej gęstości umożliwiającej nakładania warstwy lakierów o gramaturze 100 - 120 g/m². Boki wałka są fazowane, co utrudnia tworzenie się pasków lakieru na malowanej powierzchni. Wałki w procesie produkcyjnym przechodzą  2-krotne czyszczenie mechaniczne oraz dodatkowo ręczne na końcu produkcji, co zapobiega wypadaniu luźnej tkaniny z wałka. Każdy wałek poddawany jest kontroli jakości, która wyklucza ze sprzedaży narzędzia, które mogą być uszkodzone lub wadliwe.
Dzięki tym działaniom wałki te stały się hitem na rynku narzędzi do malowania parkietów w Europie i jak i w Polsce.

Wysoką jakość tych narzędzi potwierdza fakt, że od wprowadzenia ich do naszej oferty w roku 2005 do dzisiaj, nie mieliśmy na nie żadnej reklamacji, mimo iż sprzedajemy je w tysiącach sztuk pod naszą i nie tylko marką.
Micro-5
Drugim co do jakości i sprzedaży wałkiem do parkietów jest MICRO-5. Wykonany jest podobnie jak poprzednik z tkaniny o takiej samej jakości, ale z krótszego 5 mm runa,  nanosi on odpowiednio mniej, bo 80 g/m² lakieru. Z racji wysokiej jakości oraz możliwości nanoszenia niewielkiej gramatury, używany jest przede wszystkim do olejowania.
Tańszymi odpowiednikami tych wałków w naszej ofercie są Microstar i Micro-tex, które mają podobne tkaniny i  podobne długości runa 11 i 6 mm. 
Wszystkie wałki standardowo są w długości 25 cm a MICROSTAR i MICRO-TEX dodatkowo 10 cm i 50 cm. Na zamówienie jesteśmy w stanie dostarczyć wałki MICROGROEN i MICRO-5  o długości 50 cm.

Poniżej mała galeria podłóg wykonanych wałkami MICROGROEN i MICRO-5.

Zdjęcia otrzymane dzięki uprzejmości firmy PM Parkiet, więcej zdjęć na www.pmparkiet.pl

wałek do parkietów
wałęk do parkietu
wałek do olejowania
parkiet